logo

Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie

ROBERTO GERVASI TRIO

ROBERTO GERVASI TRIO 

Roberto Gervasi – akordeon

Maciej Sadowski – kontrabas

Kacper Skolik – perkusja

Roberto Gervasi akordeonista jazzowy, który dorastał w rodzinie muzyków. Po raz pierwszy z akordeonem miał do czynienia jako mały chłopiec, pod okiem swojego dziadka Giovanniego Catanese. Później studiował harmonię fortepianu i teorię muzyki ze swoim bratem Vincenzo Gervasi, dyrygentem, saksofonistą i kompozytorem. Jako prawdziwy miłośnik Sycylii, jej tradycji i muzyki, w bardzo młodym wieku zaczął grać z popularną grupą „I Terrazzani di Trabia”, uczestnicząc w licznych festiwalach w Europie. W 2009 roku dołączył do szkoły jazzowej Brass Group w Palermo, gdzie studiował jazz i improwizację pod okiem mistrza Giuseppe Vasapolli. W lutym 2011 roku wraz z kwartetem D nagrał swoją pierwszą płytę zatytułowaną Ossessa. W 2011 roku wraz z kwartetem D zdobył pierwszą nagrodę na konkursie muzyki jazzowej „Pippo Ardini”. W 2012 roku przeniósł się do Francji, aby studiować tradycje cygańskiej kultury Manouche, a w szczególności muzykę Django Reinhardta. We Francji współpracuje z artystami uważanymi za muzycznych spadkobierców Django Reinhardta, takimi jak: Stochelo Rosenberg, Dorado Schmitt, Tchavolo Schmitt, Thca Limberger, Paulus Schaffer. W 2014 roku, po powrocie do Włoch, spotkał harmonijkarza Giuseppe Milici, z którym do teraz często koncertuje na całym świecie, z programem „New York”.

W 2016 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie uczęszczał na kursy u wielkiego pianisty jazzowego Barry’ego Harrisa. Tam zetknął się z niezliczoną liczbą wspaniałych artystów, takich jak Stephane Wrembel (kompozytor muzyki do filmów Woody’ego Allena), saksofonista Patrick Bartley, kompozytor Andrew Gerle, wielki pianista Rossano Sportiello i wielu innych. W tym okresie nagrał kilka płyt z nowojorską grupą „Avalon Jazz Band”, z którą często koncertował na całym świecie i grał w najważniejszych nowojorskich klubach jazzowych, takich jak Birdland, Drom i Minton’s. W 2017 roku nagrał ścieżki dźwiękowe do serialu Rai „Il Giovane Montalbano” z Olivią Sellerio. W 2018 r. narodziła się współpraca z klarnecistą Nicolą Giammarinaro do spektaklu „Dwie dusze, dwa talenty”, który niedawno został nagrany w formie albumu. W 2019 roku nagrał płytę Waterworks Record dla prestiżowej francuskiej wytwórni Laborie Jazz z Gaelem Rouilhac i Caroline Bugala. W 2020 i 2021 roku został zaproszony do zagrania dla Google w Dolinie Świątyń w Agrigento. W 2022 roku zagrał na urodzinach Madonny w Marzamemi. W 2023 r. otrzymał tytuł „Ambasadora Akordeonu na Świecie” od gminy Castelfidardo, która

jest miastem uznawanym za ojczyznę tego instrumentu. Przez lata współpracował z niezliczonymi artystami na scenie krajowej i międzynarodowej oraz prowadził mistrzowskie kursy akordeonu jazzowego na całym świecie. Jako akordeonista jazzowy, Roberto Gervasi rozwinął z czasem osobiste brzmienie, inspirowane takimi sławami jazzu jak Charlie Parker, Bud Powell, Clifford Brown i jego mentor Frank Marocco. Obecnie Roberto Gervasi prowadzi intensywną działalność koncertową ze swoim show „My Jazzy Accordion” i wieloma innymi projektami, zarówno we Włoszech, jak i za granicą.

 

 

Maciej Sadowski – kontrabasista, kompozytor, producent i muzyk sesyjny. Regularnie nagrywa dla Warner Music Group, Universal Music, Amazon Prime Video, czy Netflix. W październiku 2021 wydał swój solowy debiutancki album „I Have Absolutely Nothing to Say, so Listen” w nowojorskiej oficynie „Rhodium Publishing”. Został uznany muzykiem roku 2019 przez Adama Barucha na łamach portalu „Polish Jazz”. Poza autorskimi projektami (LowBow, Gdańsk Necropolitan Orchestra, Maciej Sadowski) Maciej komponuje muzykę filmową, prowadzi wydawnictwo płytowe Eastrings Records, studio nagraniowe, oraz udziela się aktywnie w zespołach: Dead Vistula, Glowworm (USA), BPMoore (UK), Tymon Tymański, ŃOKO, Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, Bizarre Penguin, Zgniłość & Marcin Świetlicki

Kacper Skolik – ur. w 1997 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Perkusista jazzowy młodego pokolenia, syn polskiej legendy perkusji Arka Skolika. Figurował jako akompaniator na corocznym festiwalu sztuk artystycznych „Fama” w 2016 roku. Jako jeden z dziesięciu perkusistów biorących udział w projekcie wykonywał dzieło J. A. P. Kaczmarka „Emigra – Symfonia bez koca”. Finalista konkursu „Jazz Drummers Competition 2018”. Jeden z dwudziestu perkusistów wydarzenia „Rapsodia ląska 2019” prowadzonego przez J. A. P. Kaczmarka. Uczestnik konkursu jazzowego z zespołem Jah Trio w ramach RCK Pro Jazz Festival 2019. Uczestnik konkursu jazzowego Krokus Jazz Festival 2019 z zespołem Jah Trio. Wykonawca Symphonie no. 2 Historie d’un fleuve napisanej przez kanadyjskiego trębacza jazzowego Kubę Jacques’a Seguin’a podczas Jazz Crossing Festivalu 2020.

Na przestrzeni 2020 i 2022 roku uczestniczył w warsztatach muzycznych z takimi muzykami jak: Alvin Queen, Lenny White Billy Cobham, Greg Hutchinson, Billy Hart, David Wong, Paul Wertico, Steve Rodby, Anders Mogensen, David Braid itd. Obecnie/Dodatkowo absolwent Duńskiej Akademii Muzycznej SDMK w Odense. Regularnie współpracuje jako perkusista z Patrycją Ziniewicz w projekcie “List do Czarnego Anioła”, Aleksandrą Moko-Allen w nadchodzącej nowej płycie “Now It’s My Turn” oraz Sebastianem Zawadzkim w “Sebastian Zawadzki Polish Trio”. Przymierza się również do nagrania płyty z własnym materiałem i koncepcją grania.