logo

Międzynarodowy

Festiwal Akordeonowy

w Sulęczynie

Grażyna Auguścik & Bester Quartet

Grażyna Auguścik – jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroudowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytworni GMARecords. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 19 płyt solowych, spośród których 11 we własnej firmie nagraniowej, w ponad 20 wzięła udział jako gość, a kolejne to remixy z jej głosem. Współpracuje z muzykami, których dobrze zna i ceni. Wśród nich są: John Medeski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Patricia Barber, Paul Wertico, John McLean, Kurt Rosenwinkel, Matt Ulery, Paulinho Garcia, Jarek Bester, Andrzej Jagodziński i wielu innych.

Bester Quartet – grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści- Jarosław Bester (akordeon), Dawid Lubowicz (skrzypce), Ryszard Pałka (instrumenty perkusyjne, perkusja, wibrafon), Maciej Adamczak (kontrabas). Na swoim koncie mają 11 płyt. Cechą zespołu jest wykonywanie muzyki o szerokim przekroju stylistycznym- od klasycznej, poprzez jazz
i awangardę, aż do współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja. Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band. Bester Quartet na swoim koncie ma niezliczoną ilość nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce i na świecie. Zespół koncertował w wielu prestiżowych klubach w kilkudziesięciu krajach, a także współpracował z wybitnymi artystami muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej. Są to m.in. John Zorn, Tomasz Stańko, John McLean, Don Byron, Frank London, Marek Moś, Dorota Miśkiewicz, czy Grażyna Auguścik, z którą wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie.